Novinky

Jak to bude s novými komunálními volbami v Brně-severu?

Termín pro podání kandidátních listin pro MČ Brno-sever je již 7. ledna 2014

Se začátkem nového roku 2015 se také přiblížil poslední termín pro podávání kandidátních listin. Strany a hnutí, která chtějí kandidovat v nových komunálních volbách na Brně-severu, musejí podat své kandidátní listiny nejpozději dne 7. ledna 2015 do 16 hodin, viz Oznámení registračního úřadu [.pdf]. Jak jsem se necelý týden před odevzdáním kandidátních listin přesvědčil, mnozí kandidáti na předních místech kandidátních listin dosud ani netušili, že je nutné do 7. ledna kandidátní listiny odevzdat, a jejich příslušné organizace je o tom zavčas neinformovaly. Souhlas se svou kandidaturou tak budou svým stranám a hnutím odevzdávat doslova na poslední chvíli.

Na celé situaci je také pikantní to, že Ústavní soud stále nerozhodl o stížnosti proti rozhodnutí Krajského soudu o zrušení voleb v městské části Brno-sever. Volební strany tak budou podávat své kandidátní listiny i přes to, že v horizontu několika dnů či týdnů může Ústavní soud zrušit usnesení o zrušení voleb. Rozhodnutí krajského soudu může ale také potvrdit. Loňské podzimní komunální volby na Brně-severu zrušil Krajský soud v Brně na základě podnětu lidoveckého lídra Petra Hladíka, podle kterého mělo docházet k ovlivňování voleb kupčením s hlasy. Usnesení krajského soudu si můžete přečíst zde: Usnesení Krajského soudu v Brně.

Na stránkách Brnosever.cz vyšel i rozhovor s romským podnikatelem Adamem Adámkem, který měl volby údajně ovlivňovat: Romský podnikatel Adam Adámek: Soud urazil všechny Romy.

Proti usnesení o zrušení voleb podala ústavní stížnost jak rada městské části Brno-sever a MČ Brno-sever, tak i starosta Rostislav Hakl (ČSSD), kterému měl podnikatel Adámek údajně zajišťovat podporu mezi Romy. Podnikatel Adam Adámek následně také podával žádost o přiznání postavení vedlejšího účastníka v řízení vedeném Ústavním soudem, aby se připojil k ústavní stížnosti, a to prostřednictví advokátní kanceláře Holub & Partneři.

Možné opakování voleb je vnímáno napříč politickým spektrem různě, převážně však negativně, zejména s ohledem na předpokládanou nízkou volební účast a nutnost opětovně vynaložit finanční prostředky na volební kampaň. Nové volby naopak vítají především ty strany a hnutí, kterým se nepodařilo překročit pětiprocentní hranici pro získání zastupitelského mandátu, a ti, kteří neuspěli při sestavování koalice.

Z mnoha stran a hnutí bylo slyšet, že dojde ke změnám v kandidátních listinách. Podle získaných informací některé strany pravděpodobně již kandidovat nebudou a objeví se kandidátní listiny zcela nové, a také zřejmě vzniknou koalice subjektů, které dříve kandidovaly samostatně a do nových voleb spojují své síly.

Včasné rozhodnutí Ústavního soudu může odstranit nejistotu stran a hnutí, zda se vůbec mají pouštět do ne zrovna laciných volebních kampaní.

Jan Mandát (23 článků)
Právník, 30 let. Zastupitel MČ Brno-sever v letech 2010–2014, bývalý předseda sportovní komise a člen kontrolního výboru, nestraník. Zakladatel občanského sdružení Živé Brno.

1 komentář k Jak to bude s novými komunálními volbami v Brně-severu?

  1. V úterý 17.2. od 15 hodin na Ustavním soudě probíhat veřejné vyhlášení nálezu. Konečně se tedy dozvíme, jak to bude.
    http://www.usoud.cz/program-jednani-soudu/?tx_odroom%5Bdetail%5D=1502&cHash=0fef90164b46190873f88a92261306a1

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*