Novinky

Kamiony na ulici Seifertova na Lesné

Každý, kdo se pohybuje po Lesné, si mohl všimnout, že si v posledních několika měsících udělali řidiči kamionů ze Seifertovy ulice parkoviště. Tyto kamiony při parkování poškozují obrubníky, omezují provoz a rovněž brání ve výhledu při výjezdu z křižovatek. Jednou jsem měl dokonce možnost vidět, jak dva kamiony na chvíli zaparkovaly vedle sebe a zůstaly stát. Jak měly projet ostatní auta, to zjevně nikoho nezajímalo. Oblíbeným je také parkování v odbočovacím pruhu k čerpací stanici EuroOil na Okružní.

Invalid Displayed Gallery


V kontrolním výboru zastupitelstva jsem se dozvěděl, že se to prý na úrovni městské části a Brněnských komunikací „nějak“ řešilo a že to je vlastně složité a nejde to řešit nebo prý že tam snad ty kamiony parkují legálně. Velmi jednoduše lze zjistit, že tyto kamiony, respektive jejich řidiči, porušují zákon o provozu na pozemních komunikacích a to konkrétně § 27 odst. 1 písm. s, tím, že ohrožují bezpečnost a provoz ostatních vozidel. Situace je zatím taková, že nevyřešil nikdo nic a kamiony dále parkují, jak uznají jejich řidiči zrovna za vhodné. Přitom kdyby takto parkoval řadový občan se svým osobním automobilem, tak by byl s největší pravděpodobností obratem odtažen nebo „odměněn“ botičkou či lístečkem za stěračem.

Tato situace má dvě potenciální řešení. Buď se Seifertova v obou směrech osadí dopravními značkami „zákaz zastavení“, aby bylo zcela zřejmé, že tam nemají co dělat ani kamiony, ani jiná vozidla. Druhým řešením by bylo zahájení diskuze o účelnosti dvou pruhů v obou směrech na Seifertové. Teoreticky by se totiž dala doprava svést do levého pruhu a v pravém udělat parkovací místa. A to například tak, jak je v horní části Okružní u čerpací stanice směrem dolů – v pravém pruhu se parkuje a levý je průjezdný.

Jak myslíte, že by se měla situace s kamiony řešit? Striktně zakázat parkování v pravém pruhu v obou směrech nebo upravit značení tak, že se v pravém pruhu udělají parkovací místa a průjezdný bude jen ten levý? Napište nám do diskuze.

Invalid Displayed Gallery

Jan Mandát (23 článků)
Právník, 30 let. Zastupitel MČ Brno-sever v letech 2010–2014, bývalý předseda sportovní komise a člen kontrolního výboru, nestraník. Zakladatel občanského sdružení Živé Brno.

19 komentářů k Kamiony na ulici Seifertova na Lesné

 1. Ty kamiony jsou hrozne, nekdy se neda vubec odpocit jak blokuji rozhled. Zakazat.

  • Dobrý den,
   upozorňuji Vás, že se jedná o území Lesné a obyvatelé bojují o záchranu lesů, zeleně a architektonických prvků, tudíž kdyby se zavedlo parkovací pruh na ul. Seifertova, vznikl by nový problém. Na Lesné nemají kamiony co dělat ! Tyhle obludy by se neměli zde vůbec vyskytovat, tohle je Lesná. Je to jediné nejzelenější sídliště v ČR a Brno ho neustále dovoluje ničit. Proto Vás prosím u zvážení celé situace, studoval jste práva, aby jste obhajoval správné věci a rozhodnutí. Braňte Lesnou, máte větší váhu než občané, zastupujete nás v této věci. Jsem pro značky „zákaz stání“ a to i zákaz pro kamiony na ul. Okružní.
   Děkuji.
   Marko

 2. Řidiči těch náklaďáků jsou velmi bezohlední, když takto parkují, také podporuji zákaz.

 3. na Seifertově by mohla vzniknout klidně parkovací stání – dva pruhy jsou zbytečné

 4. David Konečný // 18. 7. 2014 v 10:28 // Odpovědět

  stačilo by na Seifertově umístit značky zákaz stání, pak by tam kamiony neměly oficiálně co dělat

 5. Také souhlasím se zákazem, ta komunikace je zejména v ranních hodinách tak frekventovaná, že dva jízdní pruhy v jednom směru jsou naprosto oprávněné. Ještě bych dodala, že nikoho by, ani v průběhu blokového čištění, nenapadlo odstavit tam osobní auto. To může napadnout jedině „kamionisty“. Vyjíždění z bočních ulic je opravdu nebezpečné kvůli výhledu.

 6. Z provozu mohu potvrdit, že dnes už s kamionem jezdí „kdo má ruce a nohy“ (slušně řečeno!) a na silnicích se chovají jako hovada! Takže se není čemu divit, že se tak chovají i zde. Jednoznačně ZAKÁZAT! Já taky snad stojím s autobusem na Seifertově? Nestojím!

 7. Blanka Ullmannová // 23. 8. 2014 v 21:07 // Odpovědět

  Jsem jednoznačně pro zákaz stání okolo celé Lesné! Samozřejmě je nutná následná kontrola, zda se zákaz dodržuje. Kamiony překáží, brání výhledu a tím zvyšují riziko střetu projíždějících vozidel.

 8. Možná by stálo za to jeden den (ideální je pátek lehce po 14:00) zaparkovat všechna dostupná auta právě v oněch místech, která anektují tyto parkující „obludy“. To byl ale jen „výlev“ krajně naštvaného obyvatele Lesné. Podotýkám, že to není problém jen a pouze Lesné. Ono totiž jde o to, že by měli řidiči kamionů zaparkovat na „placeném parkovišti“ a to se jim nechce. Jedním slovem bezohlednost… asi by to chtělo „jiný přístup“.

  • Vladimír Vavruška // 3. 9. 2014 v 10:15 // Odpovědět

   A vaše auto na placeném parkovišti stojí? Předpokládám, že většině majitelů osobáků by se též nechtělo parkovné platit. Byli by proto též bezohlední?

   • vy budete ridic tir nebo majitel autodopravy

    • Vladimír Vavruška // 15. 9. 2014 v 10:53 // Odpovědět

     Viz příspěvek níže – nejsem ani řidič kamionu ani majitel dopravky. Kamiony předpisy neporušují, nikoho neohrožují a pokud tam někomu vadí jen z důvodu „estetiky“, pak je to jeho problém. Tím samozřejmě neobhajuji případné poškozování obrubníků.

     • Tomáš H. // 15. 9. 2014 v 16:26 //

      kamiony v provozu skutecne vadi, esteticka stranka je vetsine ridicu u pr*ele

     • Vladimír Vavruška // 19. 9. 2014 v 8:58 //

      Tomáš H.:
      Dopravní situace je přece úplně stejná, jako když stojí autobus na zastávce, okolo které se navíc pohybují lidé, tak kde je problém? Zařadím se do levého pruhu a jedu dál, ne?

 9. Vladimír Vavruška // 1. 9. 2014 v 14:02 // Odpovědět

  Ale to snad ne, napasovat danou situaci na § 27 odst. 1 písm. s, tím, že „ohrožují bezpečnost a provoz ostatních vozidel“? Trochu odvážné tvrzení, nemyslíte?

  Pokud kamiony (všehovšudy jen 1–3) stojí v minimální předepsané vzdálenosti od křižovatek (ano, ze začátku s tím měli problém, to vyřešila MP), přechodů a zastávek, jeden jízdní pruh je volný, pak neporušují žádné předpisy. S tímto tvrzením koresponduje i neúspěch stížností u Policie ČR.

  Navíc se jedná o obdobnou dopravní situaci jako je např. stojící autobus v zastávce a pokud tuto situaci nedokáže řidič bez problémů zvládnout, nemá sám co dělat za volantem.

  Nejsem řidič TIR ani majitel dopravky. Bydlím na Lesné a jezdím autem po této ulici často a se stojícími kamiony nemám problém.

 10. To, že kamiony neporušují vyhlášku neznamená, že nejsou nebezpeční.
  Uvádí to ve svém vyjádření i městská policie, dočíst se o tom můžete tady http://www.solesne.cz/aktuality/lesna-diskriminuje-odstavene-kamiony.

 11. Kamiony stáním na ul. Seifertova porušují zákon 361/2000sb. Dle §2 Vymezení základních pojmů, písmeno ee). Zde je přesně vymezeno, co je překážkou a nebo co může ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu. Vozidlo ponechané na komunikaci je nebezpečnou překážkou. Tento fakt se sice tzv. odborníci a politici snaží vyvrátit, ale dokud je to v zákoně uvedeno, jedná se o jeho pouhé obcházení..

  • Vladimír Vavruška // 15. 10. 2014 v 11:36 // Odpovědět

   Užívejte přesnou terminologii – zde „..vše, co by mohlo..“. Tudíž co se týče plynulosti, málokdy se v těchto místech tvoří „šňůry“ aut a ohrožení bezpečnosti je silně subjektivní vjem. Stojící autobusy s lidmi okolo jsou také překážkou – zrušíme tedy v zájmu bezpečnosti zastávky?

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*